Bez jídla vydržíte, bez pití také. Bez dechu sotva pár vteřin, ti trénovaní i minut. Jóga není jen cvičení. Efektivních výsledků dosáhnete správným zapojením dechu. Chce to praxi a cvik. Odměnou vám bude zklidnění mysli a pevné tělo.

Lucie Šabatová meditace
Nádech, výdech, nedýchat

Pránajáma je umění kontroly dechu. Během dne dech nemáme pod kontrolou. Dýcháme, jak je nám přirozené a kontrolu nad dýcháním přebírá náš mozek. Dech začnete vnímat až ve chvíli, kdy se dostanete do stresové situace. Nepříjemná hádka s manželem, konflikt s dětmi, to vše se odrazí na vašem dýchání a psychické pohodě.

Stresové situace způsobí, že se nám zvýší frekvence tepu a dechu. Dýcháme mělce, rychle a snažíme se dech popadnout a vrátit do klidového stavu. Zažíváte stejný pocit, jako běžci, kteří právě doběhli náročný závod.

Zklidnění dechu – pomalé nádechy a výdech, kdy se soustředíte jen na svůj dech a snažíte se odpoutat od okolních stresových faktorů vychází z jógy. Jógu nevědomky praktikujeme i v běžném životě, jen si to úplně neuvědomujeme.

Dýchání má vliv na psychickou pohodu

Dýchání prochází třemi fázemi – nádech, výdech a dechová pauza. Při nádechu se dostáváte do aktivní fáze, kdy dojde k napětí dýchacích svalů. Výdech je naopak fází pasivní, kdy se svaly uvolní.

Klidné a rovnoměrné dýchání má velký vliv na naší psychickou pohodu. Hluboké a kontrolované dýchání vás zklidní, harmonizuje vaše tělo a redukuje stres. Naopak mělké dýchání má nepříznivý vliv na naši psychiku a pohodu.

Správné dýchání začíná u nádechu nosem, pokračuje do bránice a plní plíce vzduchem. Můžeme to pozorovat na našem těle. Břicho se rozšiřuje a plní se podobně jako válec. Projevy dechu pozorujte v hrudníku, spodní oblouky žeber se s nádechem rozšíří a s výdechem uvolní. Pozorujte, jak dech stoupá až ke klíčním kostem. Propojením všech oblastí dosáhnete plného jógového dechu.

Naplno využijete kapacitu plic a hluboký dech vám přinese zklidnění a relaxaci. Zároveň aktivujete vnitřní svaly, takže posilujete, aniž byste u toho museli hnout prstem.

Lucie Šabatová, lektorka jógy
Naučte se kontrolovat svůj dech

Pranájáma pracuje s nádechem, výdechem a zadržováním dechu.  Její dechové techniky můžou aktivovat, zklidňovat nebo harmonizovat organismus. Je několik technik, jak s dechem pracovat. Lektor jógy vybírá a zařazuje do svých lekcí takové techniky, aby je zvládli začátečníci nebo pokročilí.

Práce s dechem je běh na dlouhou trať. Většina lektorů nabízí individuální lekce, na kterých se můžete na techniky dechu zaměřit. Naučí vás, jak správně s dechem pracovat a poradí, jak se správné dýchání naučit. Se správným dýcháním bude vaše cvičení účinné a efektivní.

Další technikou, se kterou lektoři jógy pracují, je střídavé dýchání neboli Nádí Šódhana. Tato technika využívání střídavé dýchání nosními dírkami. Zpočátku se vám může motat hlava a můžete se cítit malátní. Jakmile techniku vypilujete, je skvělým pomocníkem v náročných a stresových situacích.

Dechové cvičení na doma

Naučím vás jednoduché dechové cvičení, které můžete provádět i doma. Vyzkoušejte na vlastní kůži, jak na vás pomalé, vědomé a hluboké dýchání působí. Technika 6–3–6–3 znamená, že na šest dob se nadechnete, na tři doby zadržíte dech, na šest dob vydechujete a tři doby nedýcháte.

Pozorujte a vnímejte své tělo a soustřeďte se na svůj dech. Uvědomte si, jak prochází vaším tělem a zas se vrací zpět. Dechová cvičení vám přinesou zklidnění, harmonii a klid, kterého je v dnešní uspěchané době nedostatek. Najděte si čas sami pro sebe a vydejte se na cestu sebepoznání.

Vaše Lucie